Zasady długoterminowego wynajmu samochodów
Ten stosunkowo nowy rodzaj oferty powstał w ramach działalności wypożyczalni samochodów i jest dedykowany głównie przedsiębiorstwom, chcącym zaopatrzyć się w samochody firmowe.
Oferta jest nie zwykle korzystna gdyż wypożyczalnia wyręcza przedsiębiorcę w wielu uciążliwych formalnościach i sprawach dotyczących posiadania kilku aut, i przy ogólnym rozrachunku okazuje się tańsza od leasingu. Jeśli ktoś jeszcze nie korzystał z tego typu oferty powinien zapoznać się z kilkoma, charakterystycznymi warunkami dotyczącymi wynajmu długoterminowego aut.
Podstawowe elementy dotyczące umowy
Jak w każdym innym wypadku jest stosunek prawny dwóch stron- wynajmującego oraz najemcy, którzy zobowiązują się przestrzegać wyznaczonych przez siebie zasad. I tak , w oczywisty sposób wypożyczający obiecuje przekazać do użytkowania samochód w stu procentach sprawny, w pełni ubezpieczony i w przypadku tej oferty to właśnie, właściciel wypożyczalni zobowiązuje się dbać o auto w trakcie trwania umowy w sposób taki że: opłaca składki za OC i AC, zapewnia serwis i przeglądy itp. Najemca natomiast zapewnia w umowie że będzie użytkował pojazd w sposób właściwy, zgodny z przepisami. Wszystkie warunki są dosyć oczywiste i uniwersalne dla większości tego typu umów.
Odpowiedzialność za wady
W trakcie wydawania samochodu jego stan powinien być dokładnie określony w umowie. Jeżeli najemca uzna, że przekazany mu samochód dotknięty jest wadami, może żądać od wynajmującego ich usunięcia lub podkreślić ich istnienie w umowie tak by nie musieć za nie odpowiadać przy jego zwrocie. Do odpowiedzialności wynajmującego stosuje się w tym zakresie odpowiednio przepisy o rękojmi, co w tym wypadku zdaje się być korzystne dla najemcy. Odpowiedzialność tego typu ma charakter obiektywny, a wynajmujący ma obowiązek naprawić pojazd niezależnie od tego, czy o stwierdzonych przez najemcę usterkach wiedział czy nie. Dotyczy to zarówno wad mechanicznych jak i wizualnych. Wynajmujący chroni najemcę przed roszczeniami osób trzecich. Najemca musi ponieść całkowite koszty za wady spowodowane w wyniku nie przestrzegania zasad lub ogólnych przepisów, czyli gdy, na przykład spowodował wypadek jadąc pod wpływem alkoholu.
Pełna dbałość ze strony wynajmującego
Wynajmujący ma również obowiązek utrzymać auto w należytym stanie przez cały okres trwania stosunku najmu. Jak wcześniej wspominałem serwis, przegląd i natychmiastowe usunięcie każdej wady leży po stronie właściciela wypożyczalni. Najemca natomiast powinien na bieżąco usuwać drobne usterki takie jak wymiana żarówki. Większość podmiotów świadczących usługi typu wynajem długoterminowy samochodów zapewniają jednak najczęściej pełny serwis. Nawet najdrobniejsze naprawy dokonywane są przez przedsiębiorstwo wynajmującego i na jego koszt. Dodatkowo na czas trwania naprawy zapewniają klientom samochód zastępczy. Jest to wygodne i pozwalające na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy rozwiązanie, które coraz częściej zachęca przedsiębiorców do wynajmu.
Stała opłata
Opłata czyli czynsz , jest pobierany z góry za każdy miesiąc ale można również opłacić jednorazowo za cały okres trwania umowy. Warto wiedzieć że im dłuższy czas trwania wynajmu tym tym cena jest niższa, wynika to z tego że długoterminowy wynajem jest korzystny dla obu stron. Wszelkie natomiast niewywiązanie się w sprawach płatności może skutkować zerwaniem umowy i natychmiastowym zwrotem samochodu.
Vat i inne koszty
Przedsiębiorca naturalnie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione i udokumentowane wydatki z tytułu wynajmu samochodu.
Firmy które zdecydowały się na stworzenie floty poprzez najem pojazdów, zapłacą mniejszy podatek od towarów i usług. W przypadku samochodów odpowiednio przystosowanych vat podlega odliczeniu w całości. |